marți, 3 septembrie 2013

Program Festivalul Hameiului @ Sighisoara

"VINERI - 6 SEPTEMBRIE

SCENA DE JOS
15,00 Parada Carului cu hamei si a costumelor populare in muzica de Fanfara

20,00 Concert Rotilos
22,00 Rezident EX - Germania

SCENA DE SUS
17,30 Concert de fanfare  – Piaţa Cetăţii: Fanfara “Armonia” Târnăveni, Fanfara Sighişoara.
19,00 Deschiderea oficiala

19,30 Recital Adrian Ivanitchi
20,00 Concert Byron

21,00 Festivalul de film SFF, Piața Cetății– proiectie scurt metraj Vaca finlandeză, regia Gheorghe Preda (durata 20')• 21.30 Piața Cetății- proiecție scurt-metraj Tatăl meu e cel mai tare, regia Radu Potcoavă (durata 29' • Ora 22.00, Piața Cetății-  proiectie lung metraj Și caii sunt verzi pe pereți, regia Dan Chișu (durata 104')• Ora 23.44, Piața Cetății– proiectie Șapte opere de milostenie, regia Gianluca De Serio, Massimiliano De Serio (103')

SAMBATA - 7 SEPTEMBRIE

SCENA DE JOS
12,00 Defilarea fanfarelor în centrul oraşului
12,30 Mini-recital Fanfare –Cortul cu hamei Fanfara Gherla, Fanfara “Promenada” Câmpia Turzii, Fanfara “Atlantisz” Ozun,

Fanfara “Armonia” Târnăveni, Fanfara Sighişoara)
15,00 Audiţii  muzica germana (gen Oktoberfest), intercalate de spectacole de dansuri populare.
17,00 Recital de Fanfare - Cortul cu Hamei

21,00 Concert Gentiana and Band
22,30 Concert ALTERNOSFERA

23,30 Spectacol pirotehnic de sunet si lumina ( jonglerii cu flacari)
*In program vor fi intercalate diferite concursuri interactive cu premii

SCENA DE SUS
12,00 Auditii  muzica medievala intercalate cu spectacole de dans medieval.
14,00 Performance interactiv „Vlad Tepes, sasii si hameiul” - o punere in scena a legendei cultivarii hameiului – Paladinii de Terra Medias
15,00 Lansare carte si CD Ovidiu Scridon&Silvan Stâncel
16,00 Recital de fanfare
18,30 Silvan Stâncel&Ovidiu Scridon

19,30 Concert Ducu Bertzi

20,30 Concert Grimus

21.30 Festivalul de film SFF –Piața Cetății - proiecție lung metraj Undeva la Pailula, regia Silviu Purcărete (durata 145')• Ora 23.30, - proiecție lung metraj După dealuri, regia Cristian Mungiu (durata 150').


DUMINICA - 8 SEPTEMBRIE

SCENA DE JOS
12,00 Auditie muzica  medievala intercalata de spectacole de dans medieval.
14,00 Coborarea Cavalerilor – spectacol interactiv care va debuta in strada prin coborarea din cetate a celor 24 de cavaleri care vor strabate multimea si vor urca pe scena pentru o demonstratie de lupta.
15,00 Sceneta de teatru interactiv Vlad Tepes, sasii si hameiul (o punere in scena a legendei cultivarii hameiului) – Paladinii de Terra Medias. (Reprezentatia a II-a)
16,00 Auditii muzicale si diverse cocursuri
21,00 Concert Fara Zahar
22.00 Concert Luna Amara

SCENA DE SUS
12,00 Concert de fanfara
13,00 Expozitie de pictura
14,30 Auditie de muzica mediavala intercalata cu spectacole de dans mediaval si diverse concursuri tematice.
16,30 A III-a etapa a Festivalul de folk.
17,30 Mădălina Țuțui
18,00 Adriana Berezovski
18,30 Recital Dinu Olăraşu

19,00 Recital Ana-Maria Georgescu

20,00 Concert Nicu Alifantis"

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu